Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk ne demektir?

Günümüzde, uyuşmazlıkların çeşitliliği, mahkemelerin iş yükündeki artış, yargılamanın uzun sürmesi, yargılama faaliyetlerinin artan maliyetleri, gizlilikten beklenen fayda, tarafların kendi aralarında uzlaşma ihtimalinin önemini arttırmıştır.

Günümüzde, uyuşmazlıkların çeşitliliği, mahkemelerin iş yükündeki artış, yargılamanın uzun sürmesi, yargılama faaliyetlerinin artan maliyetleri, gizlilikten beklenen fayda, tarafların kendi aralarında uzlaşma ihtimalinin önemini arttırmıştır. Özellikle yargı sürecinin süresi ve tarafların uzun yıllar süren yargılamalarda zaman ve çaba harcaması ve uzun sürenin sonunda beklenen sonuçlara ulaşılamaması gündeme alternatif çözümler getirmiştir. Arabuluculukta bu alternatif çözümlerden biridir.

Arabuluculuk, tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurarak ortak bir çözüme ulaşmak için, karar verme yetkisi olmayan tarafsız bir üçüncü kişi tarafından, anlaşmazlığın çözümlenmesi olarak tanımlanabilir. Arabulucu, karar vermek zorunda olmayan, çözüm önerisini tarafları bağlayıcı olmayan ve süreci kolaylaştıran tarafsız bir üçüncü kişidir.

Arabuluculuğun amacı, her iki tarafın da yararlarının barışçıl bir tartışma yoluyla azami düzeyde karşılanmasını sağlamak ve kazan-kazan olarak ifade edilen bir sonuçtur. Bu süreçte; taraflar birbirleriyle iletişim kurmaya ve karşılıklı haklarını ve faydalarını, çıkarlarını anlamaya çalışır, birbirleri için önem arz eden öncelikli konuları ve sorunları nasıl çözebileceklerini ve yeni çözümler bulma konusunda anlaşırlar.

Bu nedenle, taraflar arasındaki uyuşmazlık, arabuluculuk süreci ve arabuluculuk yoluyla daha kolay ve daha hızlı bir şekilde çözülebilir.

Arabuluculuk, taraflar arasında anlaşmazlığın ortaya çıktığı andan yargılama sonuna kadar herhangi bir aşamada uygulanabilir.

Arabulucu ile uyuşmazlığın çözümü, mahkemeye göre çok daha hızlı ve düşük maliyetlidir ve tahkimden de daha düşük fiyatlıdır. Bu çözüm, taraflar arasında sorunsuz iletişim kurulmasına ve tarafların ticari veya kişisel ilişkilerinin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur.

Arabuluculukta, arabuluculuk süreci tarafların isteklerine göre ilerler, sonucun içeriği taraflarca belirlenir, ortak çıkarlar göz önünde bulundurulur, gizlilik esastır, daha kısa sürede ve düşük fiyatlı bir çözüme ulaşmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Bize mesaj gönderin!
Whatsapp
Merhaba, sizden bilgi almak istiyorum.
blank