HABERLER

Turizm tesisleri için ayrılmış kamu arazilerine ilişkin ödemeler ertelendi

Coronavirus (COVID-19) salgınının turizm sektöründe yapacağı olumsuz etkilerin azaltılması amacıyla bir dizi önlem alınmaktadır. Bu önlemlerle turizmden gelir elde eden yatırımcıların ve işletmecilerin uğrayacağı zararlar azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu önlemlerden biri de turizm tesisleri için ayrılmış kamu arazilerine ilişkin ödemelerin ertelenmesidir.

Turizmde konaklama vergisi ertelendi

Coronavirus’ün (Covid-19) olumsuz etkileri ticari hayatın tamamında gözlenmektedir. Ancak turizmde yapacağı etkilerin oldukça yıkıcı olacağı açıktır. Koronavirüs’ün etkisini göstermeye başladığı şu günlerde aynı zamanda havalar ısınmaya ve ülkemizi ziyaret eden turistlerin sayısı artmaya başlamaktadır.

Bankalar koronavirüs nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarını erteleyecek mi?

Corona virüsünün ekonomiye etkisini hafifletmek için Recep Tayyip Erdoğan’ın kredi ödemeleriyle ilgili, "Kredi kartı ödemeleri haziran sonuna kadar ertelenebilecek" açıklamasından sonra gözler bankalara çevrildi. Pek çok banka sadece kredi borcu erteleme yaparken bazı bankalar ise kredi kartı borcu erteleme imkânı da sunacaklarını belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kredi kartı borcu ve kredi borcu ertelemesi yapmayan bankaların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK'ya şikâyet edilmesini istedi.

Cep telefonuna yeni vergi kapıda

Mobil haberleşme cihazları ile alakalı ek vergi paketi devreye alındı. Cep telefonu fiyatlandırmasına ekstra bir yük daha bineceğinin habercisi olan bu vergi paketi kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Yolcu beraberi gelen altına sınırlama getirildi

Resmi Gazete’nin 3 Mart 2020 tarihli 31057 sayısında açıklandığı üzere “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karada Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a eklenen madde ile artık 5 kilogramdan fazla işlem görmemiş altın yolcu beraberinde getirilip yurda sokulamayacak.

Kredi kartı limit artışına, büyük ceza…

Bankacılık kanunu ve birçok kanunda değişiklik yapan kanun tasarısı TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Finansal manipülasyon, onaysız kredi kartı limit artışı, aldatıcı işlem ve onaysız ve imzasız kredi kartı verilmesi gibi birçok işlem için 50 bin liraya cezaya hükmedilebilecek.