YARGITAY PARA ÇALAN ÇOCUKLARA VERİLEN HÜKMÜ BOZDU

Yargıtay bir iş yerinden bozuk para çalan ve yakalanıp hapis cezası verilen çocuklara verilen cezayı fazla buldu ve yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi çaldıkları paranın yerini söyleyen ve çocuklara “hırsızlık” ve “iş yeri dokunulmazlığı” suçlarından verilen cezayı ağır bularak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Tokat’ta meydana gelen olayda 50 TL değerinde bozuk para çalan çocuklar güvenlik kamerasından tespit edilip yakalandıktan sonra suça konu olan bozuk paraları bir kutu içerisinde okulun bahçesindeki ağacın dibinde sakladıklarını söyleyen çocuklarla polis ekipleri birlikte giderek para bulup sahibine verdi.

Çocuklar hakkında “hırsızlık” ve “iş yeri dokunulmazlığını bozma” suçlarından hapis cezası verildi. Yerel mahkeme bu cezayı verirken minimum sınırdan uzaklaştı.

Kararın temyiz edilmesiyle Yargıtay 2. Ceza Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı çok buldu ve mahkemenin hükmünü bozdu. Çocukların henüz 12-15 yaş aralığında olduğuna dikkat çeken Yargıtay kararda Çocuk Koruma Kanunu’nca çocuğun işlediği suçun hukuksal anlam ve sonuçlarını algılama ve bu davranışını buna göre yönlendirme yeteneğinin mahkeme tarafından sosyal inceleme yaptırılıp göz önünde bulundurulmadığına dikkat çekti.

Aynı kanun gerekçesiyle Yargıtay mahkemenin neden sosyal inceleme yaptırmadığını gerekçelendirmek zorunda olduğunu ve kararında bu gerekçeye de yer vermediğini kaydetti. Bu durumda eksik incelemeyle hüküm bozulmasıda bozma nedeni sayıldı.

Diğer bozma nedeni olarakta çalınan malın değerinin az olması halinde cezada indirim yapılması veya ceza verilmemesini öngören 145. Maddesinin uygulanmasının gerekip gerekmediğinin tartışılmasıydı. Bu durumda çocukların zaten paranın yerini söyledikleri ve kısmi iadenin gerçekleştiği hatırlatıldı. Olayda TCK'nin 168. maddesindeki hüküm gereğince, kısmi iade gerekçesiyle, suça sürüklenen çocuklar hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına rıza gösterip göstermediğinin müştekiden sorulmadığı, bunun da bozmayı gerektirdiği bildirildi.

Güneş & Güneş Hukuk Bürosu

Avukat, Avukatlık | Hukuk Bürosu | Antalya Avukat | Kemer Avukat | Antalya Hukuk Bürosu | Kemer Hukuk Bürosu | Antalya Arabulucu | Uluslararası Hukuk Bürosu | Uluslararası Avukat