UÇAKTA TELEFONUNU AÇIK TUTAN YOLCULARA 2 BİN 124 TL CEZA…

Resmi Gazetede bugün yayımlanan ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek cezalar hakkındaki yönetmelikte yer alan idari para cezalarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin tebliğ ile uygulanan cezalar artırıldı.

Resmi Gazetede bugün yayımlanan ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek cezalar hakkındaki yönetmelikte yer alan idari para cezalarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin tebliğ ile uygulanan cezalar artırıldı.

Bu duruma göre uçakta cep telefonunu açık tutan yolculara 2 bin 124 TL, yine havacılığı ilgilendiren durum olan izinsiz drone uçuranlara ise 8 bin 498 TL para cezası kesilecek.

Cezalar hakkında bilgilendirme yapan Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sami Aksoy; “Uyarılara uymayan, kemerlerini bağlamayan, baş üstü dolaplarını kapatmayan kısaca uçuş kurallarını ihlal eden yolculara verilen cezanın 2 bin 124 TL’ye çıkarıldı. Aynı şekilde uçakta sigara veya elektronik sigara içen yolculara da aynı cezai işlem uygulanacaktır. Bu ceza 2018 yılında 717 TL idi” dedi.

İzinsiz Drone İle Uçuş Yapana ve Kayıt Yapana Ceza

Uçak yolculuğu sırasında kasıtlı olarak yolcuların can güvenliğini ve uçuş emniyetini tehlikeye atan pilot hakkında 14 bin 163 TL para cezası kesilebilecek. Yetersiz yakıtla uçuşa başlanması durumunda ise işin muhattabı olan personele 3 bin 541 TL para cezası kesilebilecek. Drone ile izinsiz uçuş yapmanın cezası ise 8 bin 498 TL, cihazın kullanımı suretiyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi durumunda ise yine 2 bin 124 TL para cezası ödenecek.

Türkiye’nin Taraf Olduğu Anlaşmalar…

Dr. Aksoy, Türk hukukunda yürürlükte olan 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 104'üncü maddesini işaret edip “Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla meydan otoritesi ve havayolu şirketinin talimatına uymak zorunda olup yolcuların güvenliğiyle ilgili her türlü durum ve olumsuzluktan kaçınmakla yükümlü olduğunu belirtti. Kural tanımaz yolcunun kuralsız hareketlerine devam etmesi halinde kendisine ceza kesileceği bildirilmesine rağmen kuralsız hareketlerine devam etmesi halinde uçağın kaptan pilotu ve iki kabin memurunun tutacağı tutanak ile yolcu tespit edilip ardından tutanağın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne gönderildikten sonra cezanın kesileceği belirtilmiştir.” Dedi.

Cezanın Kesinleşmesi

Bu duruma dair de konuşan Dr. Aksoy “Para cezası yolcuya tebliğ edilir. Ancak yolcu tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunabilir. Eğer 15 günlük süre içerisinde itiraz edilmezse ceza kesinleşir.” diye açıklamalarda bulundu.

Güneş & Güneş Hukuk Bürosu

Avukat, Avukatlık | Hukuk Bürosu | Antalya Avukat | Kemer Avukat | Antalya Hukuk Bürosu | Kemer Hukuk Bürosu | Antalya Arabulucu | Uluslararası Hukuk Bürosu | Uluslararası Avukat