Turizmde konaklama vergisi ertelendi

Coronavirus’ün (Covid-19) olumsuz etkileri ticari hayatın tamamında gözlenmektedir. Ancak turizmde yapacağı etkilerin oldukça yıkıcı olacağı açıktır. Koronavirüs’ün etkisini göstermeye başladığı şu günlerde aynı zamanda havalar ısınmaya ve ülkemizi ziyaret eden turistlerin sayısı artmaya başlamaktadır.

Bu durum turizm kaynaklı gelirlerde ciddi düşüşlere sebep olacaktır. Dolayısıyla turizmle ilgili tüm iş kolları, çalışanlar, işletmeciler olumsuz etkilenecektir. Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok tedbir alınmaktadır. Konaklama vergisinin ertelenmesi de koronavirüsün etkilerini azaltmak için alınan önlemlerdendir ve turizm faaliyetlerini ilgilendirmektedir.

Konaklama Vergisi Ertelendi

26.03.2020 tarihli ve 31080 sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7226 sayılı Kanunun 51. maddesi ile birlikte konaklama vergisi için belirlenen 01.04. 2020 yürürlük tarihi 01.01.2021 olarak değiştirilmiştir.

Konaklama Vergisi Nedir

23 Temmuz 1956 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunun mülga 34. maddesi ile 34. maddeyi yeniden düzenleyen 7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesi gereğince; oteller, moteller, tatil köyleri, pansiyonlar, butik oteller, apart oteller, misafirhaneler, kampingler, dağ evleri, yayla evleri, özel konaklama tesisleri, apart oteller, termal oteller, çiftlik evleri, köy evleri için 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren konaklama vergisi uygulanacaktır. Uygulanacak konaklama vergisi yüzde 2 oranındadır ancak 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1 oranında olacaktır. Konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile birlikte konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm yeme, içme, havuz, spor, aktivite benzeri tüm hizmetler konaklama vergisine tabidir.

Geceleme hizmetinin; sağlıklı yaşam tesisleri, eğlence merkezleri gibi tesislerin bünyesinde sunulması, vergilendirmeye etki etmemektedir. Konaklama vergisinin uygulanmasında kamu, özel sektör ayrımı yapılmayacaktır. Personel misafirhaneleri, konuk evleri gibi tesisler de konaklama vergisinin kapsamındadır. Devre mülk, devre tatillerin ticari aracı olmaksızın kiraya verilmesi halinde vergi alınmayacakken, konaklamaya ilişkin hizmetlerin sunulması amacıyla kiraya verilmesi halinde vergi kapsamında değerlendirilecektir. Mola noktaları gibi herhangi bir konaklama hizmeti sunmayan tesislerden konaklama vergisi alınmayacaktır. Öğrenci yurtları gibi tesislerde yine vergi kapsamına alınmayacaktır. Karşılıklılık esası olması kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik temsilcilerine verilen hizmetler de verginin konusuna girmeyecektir. Konaklama vergisi KDV hariç olarak hesaplanacaktır.

Tuba Kızılkaya / Hukukçu

Güneş & Güneş Law Firm
Avukat | Hukuk Bürosu | Arabulucu | Danışman