OTOPARKA ARAÇ BIRAKANLAR DİKKAT !

Yargıtay, otopark görevlisine araç verenlerle ilgili emsal bir karara imza attı. Buna göre; araç görevliye verildikten sonra çalınırsa sorumluluk görevliye ve işletme sahibine ait.

Yargıtay, işletmelerde otopark sorumlusuna verilen araçlarla ilgili emsal bir karar verdi. Bu karara göre ; araç sorumluya verildikten sonra aracın çalınması durumunda sorumluluk otopark sorumlusu ve işletmeye ait.

Yargıtay, işletmelerde otopark sorumlusuna verilen araçlarla ilgili emsal bir karar verdi. Bu karara göre arkadaşlarıyla bir mekana giden bir vatandaş, aracını otopark görevlisine emanet etti. Daha sonra sorumlu diğer araçlarla ilgilenirken vatandaşın aracı çalındı. Bunun üzerine mağdur araç sahibi hemen aracını kaskolattığı sigorta şirketine gitti. Bunun üzerine şirket 74 bin TL’yi araç sahibine iade etti.

KENDİ İSTEĞİYLE

Olayda otopark sorumlusu ve işletmenin kusurlu olduğunu ileri süren kasko şirketi ödenen paranın iadesi için icra takibi başlattı. Bunun üzerine otopark sorumlusu ve işletme icra takibine itiraz etti. Bu kez kasko şirketi itirazın iptali için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme ise bu davayı vatandaşın kendi isteğiyle aracı otopark sorumlusuna emanet ettiği gerekçesiyle davayı reddetti.

TEDBİR ALINMALIDIR

Dava reddedilince sigorta şirketi kararı temyiz etti. Yargıtay ise aracı teslim alanın aracın çalınmaması için her türlü tedbiri almak zorunda olduğunu hükmetti. Aracı emanet aldıktan sonra araçtan otopark sorumlusu ve işletmenin sorumlu olduğunu hatırlatan Yargıtay mahkeme kararını bozdu. Mahkeme ilk kararında direnince bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu devreye girdi ve kurul otopark sorumlusu ve işletmenin haksız olduğuna hükmetti.

KONTROL EDİLMELİ

Aracın otoparka bırakıldıktan 45 dakika sonra çalındığına vurgu yapan Kurul verdiği kararda; “Otopark alanının işletmenin kontrolünde olduğunu bu alanda araç görevliye verildikten sonra aracın uygun şekilde park edilmesi, kapılarının kilitlenmesi ve aracın anahtarının görevliden başkasının erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi görevlilerin sorumluluğundadır. Bu nedenle davalılar zarardan sorumlulardır.” diye bir karara hüküm verdiler.

Güneş & Güneş Hukuk Bürosu

Antalya Avukat | Kemer Avukat | Uluslararası Avukat | Uluslararası Hukuk Bürosu | Avukat, Avukatlık | Kemer Hukuk Bürosu | Antalya Hukuk Bürosu | Antalya Arabulucu