Cep telefonuna yeni vergi kapıda

Mobil haberleşme cihazları ile alakalı ek vergi paketi devreye alındı. Cep telefonu fiyatlandırmasına ekstra bir yük daha bineceğinin habercisi olan bu vergi paketi kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Resmi Gazetede yayımlanan "Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş

Taşıyıcı Materyallerin imalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti oranlarının Belirlenmesine ilişkin Karar” da belirtiği üzere ister ithal edilsin ister Türkiye’de üretilsin tüm telefonlar bu vergi paketinin içine alınarak, %1 ek vergilendirme getirildi. Açılamada ithalat durumunda gümrük kıymeti üzerinden, yerli imalat durumda da üretim bedeli üzerinden %1 vergi yansıtılacak. 9 Mart 2020 de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Cep telefonu GTİP listesinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından önceden de DVD, CD, flash (USB) bellek gibi bilgi depolama ve taşıma araçlarına uygulanan %0,5 – 3 arası vergilendirmeye artık cep telefonu da dahil edildi. “Fikir ve Sanat Eserlerini Çoğaltılması” işlemi kapsamı içindeki cihazlara cep telefonu alınarak bu vergilendirmeye tabi tutuldu.

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) (8517.12.00.00.11) e kesinti %1 olacak

GTİP numarası 8517.12.00.00.11 ile belirtilen Cep telefonu, uydu telefonu vb. gibi ayrıca hücresel ağ dışında kablosuz ağ üzerinden çalışan diğer telefonlar, artı telsiz telefon, telsiz cihazları ve türevleri, bunun yanında ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya, çevirmeye ve vermeye veya yeniden oluşturmaya mahsus makinalar (hatları birbirine bağlayan ve yönlendiren cihazlar dahil) bu vergilendirmeye tabi tutulacaklar.

Güncel cep telefonu vergilendirme tablosu

ÖTV* %25 – 50

KDV %18

Bandrol (TRT) %10

(Yeni) Bakanlık Kesintisi %1

*ÖTV oranı 0-640, 640-1500, 1500 lira ve üzeri olarak değişkenlik gösterir.

Faik Erdem Okan
Güneş & Güneş Hukuk Bürosu

gtip liste 1


gtip liste 2