Bankalar koronavirüs nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarını erteleyecek mi?

Corona virüsünün ekonomiye etkisini hafifletmek için Recep Tayyip Erdoğan’ın kredi ödemeleriyle ilgili, "Kredi kartı ödemeleri haziran sonuna kadar ertelenebilecek" açıklamasından sonra gözler bankalara çevrildi. Pek çok banka sadece kredi borcu erteleme yaparken bazı bankalar ise kredi kartı borcu erteleme imkânı da sunacaklarını belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kredi kartı borcu ve kredi borcu ertelemesi yapmayan bankaların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK'ya şikâyet edilmesini istedi.

Sicil affı ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nun corona virüsü önlem paketinde yer alan düzenleme gereği; 24 Mart 2020'den önce anapara ve taksit ödemelerini aksatarak kara listeye girenler, 31 Aralık 2020'ye kadar borçlarını öder ya da yapılandırırsa kara liste dikkate alınmayacak.

Bazı bankalar, bireysel ve tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetleri için gerekirse ek limit çıkarmak ve özellikle sağlık ve gıda başta olmak üzere, alışveriş anında ihtiyaç duyulması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilmesi gibi kararlar aldı.

Bankaların büyük bir bölümü internet şubesi, internet sitesi ve mobil bankacılık üzerinden kredi kartı borcu ve kredi borcu erteleme başvurularını alıyor. Bazı bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilen kredi ertelemeleri dilendiği takdirde şubelerden de yapılabilecek. Her bankanın müşteri hizmetleri numarası alınarak kredi ertelemeleri ile ilgili detaylı bilgiler alınabilecek.

Kredi ve Kredi Kartı Borç Öteleme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bazı bankalar; “Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenecek” şeklinde karar alırken; bazı bankalar da “ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek” gibi keyfi uygulamalara yer veriyor.

Özellikle özel bankalar, müşterilerinden faiz, komisyon ve masraf talep edebiliyor. Bazı özel bankaların kredi ertelemelerinde temerrüt faizi uyguladığı, yapılandırma talebinde çok fazla belge istedikleri, yeniden yapılandırmalarda mevcut kredinin faizinden daha yüksek bir faiz uyguladıkları ortaya çıktı.

12 ay taksitli bir kredide 3 ay ertelenen taksit kısmını kalan 9 aya yansıtan bankaların yanı sıra, bazı bankalar da ertelenen 3 aylık kısmı, vade sonuna 3 ay ekleyerek tahsil etme yoluna gitmeye çalışıyor. Birçok bankanın da “yazı elimize ulaşmadı” gerekçesiyle erteleme taleplerini geri çevirdiği ve kredi standartlarını sıkılaştırılması nedeniyle kredi taleplerine olumlu yanıt vermediği öğrenildi.

Kredi hangi faiz oranıyla alındıysa, o oran üzerinden tüm kredi yeniden yapılandırıldığında, geçmişte yüksek faizle kredi alanlar için daha büyük sıkıntı doğuyor. KGF kredilerinde ise üzerine yüzde 1 komisyon koyarak alınan faiz üzerinden yapılanma gerçekleşiyor.


Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz indirimine rağmen, özel bankaların kredi ötelemesinde eski oranları uyguladıkları hatta bazı bankaların kredi faizlerinin ortalamasını yükselttiği görüldü:

ek


Böylece 50 bin liralık 3 yıl vadeli bir ticari kredide toplam ödeme bin 300 TL artmış oldu.

Bilindiği üzere; perakendenin birçok alanında borçlanmalar çek ve senet ile yapılmaktadır, bu alanda sicil affının ötesinde bir düzenleme gerekmektedir.

Bankaların kredi erteleme yaparken üzerine bir de faiz yükü bindirmesi, ekmeğinin, canının derdine düşen vatandaş açısından hayatı daha da zorlaştırıyor. İçinden geçtiğimiz şu zor günlerde tüm finans kurumlarının bunu talep etmesi karşısında akıllara şu soru takılıyor: madem böyle yapılacaktı genelgeye ne gerek vardı?

Av. Funda Kurt
Güneş & Güneş Hukuk Bürosu
Avukat | Hukuk Bürosu | Arabulucu | Danışmanlık